دکتر علیرضا نادری
  سلام، به حساب کاربری خود وارد شوید و یا ثبت نام کنید
 

قرمزی چشم ها

 

 

همه ما ممکن است دچار قرمزی چشم شده باشیم. علل قرمزی چشم متنوع است و بسته به علت زمینه ای، قرمزی چشم درمانهای متفاوتی دارد.

علل زمینه ای قرمزی چشم ها معمولا ناشی از آلرژی، خستگی چشم ها، استفاده طولانی مدت از لنز های تماسی و عفونت های شایع سطح چشم (کنژنکتیویت) است. بهر حال گاهی اوقات قرمزی چشم ممکن است علامت بیماری زمینه ای مهم چشمی مثل یووئیت و گلوکوم (آب سیاه) باشد. اگر قرمزی چشمتان ادامه دار بود یا بد تر شد، باید به چشم پزشک مراجعه کنید.

قرمزی چشم ممکن است به علت گشادی عروق ملتحمه و صلبیه و یا ناشی از خروج خون از رگهای ظریف بافت های سطحی چشم و تجمع در نسوج سطحی چشم باشد.

شدت قرمزی چشم از موارد خفیف پرخونی رگهای ظریف سطح چشم تا خونریزی و قرمزی شدید بافت های سطحی متفاوت است.

قرمزی چشم ها ممکن است توام با درد، خارش، ترشح از چشم، تورم چشم ها و یا اختلالات بینایی مثل تاری دید باشد. در بعضی از موارد نیز ممکن ایت قرمزی چشم بدون هیچ نارحتی دیگری باشد.

نوع قرمزی، طول مدت آن و نیز علائم همراه با قرمزی در بیماری‌های مختلف متفاوت است و از روی الگوی قرمزی و دیگر ویژگی‌های آن می‌توان بیماری زمینه‌ای و نحوه درمان آن را مشخص کرد. اما مسلما این کار نیاز به تجربه یک چشم‌پزشک مجرب دارد و شما هیچ‌گاه نباید سرخود اقدام به درمان کنید. با این حال با داشتن آگاهی ازعلل ایجاد قرمزی چشم می‌توان برخی اقدامات اولیه را انجام داد

 

قرمزی چشم ناشی از جسم خارجی سطح کره چشم
یکی از دلایل قرمز‌شدن چشم، ورود اجسام ریز به داخل چشم‌هاست. اگر علت آن ورود اجسام ریز‌ی مثل گرد و خاک باشند با جریان اشک پاک می‌شوند و مشکل بیمار معمولا پس از گذشت مدت کوتاهی برطرف می‌شود. اما اگر بزر‌گ‌تر باشند، گاهی نیاز است که توسط چشم پزشک و با کمک وسایل مناسب خارج شوند. یکی از مکان های شایع فرو رفتن اجسام خارجی در چشم، فرو رفتن در پشت پلک فوقانی است. برای خارج کردن آن،  پزشک پلک را به سمت خارج برگردانده و سپس با وسیله‌ای شبیه گوش پاک‌کن استریل به آرامی و بدون آسیب زدن به بافت داخلی پلک یا کره چشم و ملتحمه جسم خارجی برداشته می شود. اگر جسم خارجی در سطح قرنیه فرو رفته باشد، لازم است چشم پزشک با اسفاده از دستگاه اسلیت لامپ آنرا خارج کند.
در ضمن توصیه می‌شود که در صورت ورود اجسام خارجی به چشم حتما معاینه توسط یک متخصص چشم‌پزشکی صورت گیرد چرا که گاهی این اجسام خارجی باعث خراشیدن سطح قرینه و متعاقب آن عقونت قرنیه می‌شوند. در این مواقع پزشک با تجویز قطره آنتی‌بیوتیکی چشمی از بروز عفونت پیشگیری می کند.
مساله مهم دیگری که باید در مورد ورود اجسام خارجی به چشم مورد توجه قرار گیرد علائمی است که ممکن است طی چند روز بعد از ورود جسم خارجی به چشم ایجاد شود. اگر طی روزهای آتی برای فرد تاری دید، کاهش حدت بینایی و یا درد و خروج چرک ایجاد گردد می‌تواند نشانه‌ سوارشدن عفونت بر روی آسیب‌های حاصل از ورود جسم خارجی به چشم باشد که نیازمند شروع سریع آنتی‌بیوتیک مناسب و مراقبت چشم‌پزشکی کافی و نظارت متخصص چشم‌پزشکی است.
این عفونت‌ها در آغاز سطحی هستند اما گر به درستی تحت درمان قرار نگیرند به‌سرعت می‌توانند به بافت‌های عمقی پیشرفت کرده و باعث تخریب وسیع آن گردند که بسیار خطرناک‌ است.

ورود اجسام خراجی به سطح چشم، در برخی از مشاغل بیشتر دیده می‌شود. به‌طور مثال افرادی که در مشاغلی همچون آهنگری یا تراشکاری دارند، در خطر پرتاب پلیسه‌های فلزی به داخل چشم هستند. به همین دلیل این افراد حتما باید از وسایل محافظ مناسب برحسب شغل خود استفاده کنند. در ضمن این افراد باید در مورد اقدامات اولیه‌ای که باید در چنین مواردی انجام شوند، آموزش ببینند.

به این افراد توصیه می شود در صورت وجود جسم خارجی خودشان اقدام به در آوردن آن نکنند. چون بارها مشاهده شده که با تلاشی که برای در آوردن اجسام خارجی می کنند باعث آسیب ماندگار و غیر قابل جبران به قرنیه می شوند. از طرفی برخی از این افراد برای تسکین درد از قطره های بی حس کننده استفاده می کنند. باید بدانیم که این کار به دو دلیل ممنوع است. یکی اینکه استفاده از این قطره ها باعث تاخیر ترمیم زخم قرنیه می شود و دوم اینکه با تسکین موقتی درد، فرد زمانیکه عفونت و زخم عفونی قرنیه پیشرفته تر شده، برای درمان مراجعه می کند که هم درمان مشکل تر می شود و هم تاثیر نامطلوب بیماری ممکن است باعث آسیب مانگار و دائمی بر بینایی شود. 

 

قرمزی چشم ها ناشی از خراش‌ها و زخم‌های سطح کره چشم

ذکر این نکته حائز اهمیت است که سطح قرنیه چشم از نظر عصب‌گیری حس درد غنی‌ترین بافت بدن است و خراش‌های سطحی که در نقاط دیگر بدن ممکن است باعث ناراحتی نشوند، در سطح قرنیه با علایم فراوانی مانند قرمزی، سوزش، اشک‌ریزش و احساس جسم خارجی در پشت پلک همراه هستند.

 پس احساس جسم خارجی لزوماً به معنای وجود جسم خارجی در چشم نیست و گاهی به خاطر خراش‌های سطح قرنیه می‌باشد.

در مورد خراش‌های قرنیه پس از معاینه چشم و اطمینان از وجود نداشتن جسم خارجی معمولاً پانسمان چشم و استفاده از یک آنتی‌بیوتیک موضعی برای جلوگیری از عفونت باعث بهبود علایم می‌شود. پانسمان به صورت خارجی یا به صورت لنز پانسمانی بوده و معمولاً پس از یکی دو روز برداشته می‌شود

قرمزی چشم در خونریزی زیر ملتحمه

عروق کوچک ملتحمه ممکن است خود به خودی یا به دنبال ضربه یا بیماری های خاصی پاره شوند و در نتیجه منجر به خروج خون از رگ به بافت زیر ملتحمه و قرمزی ناگهانی چشم شود. خونریزی زیر ملتحمه ای به صورت لکه ای قرمز روشن یا تیره بر روی قسمت سفیدی چشم ظهور می کند.

خونریزی زیر ملتحمه علامتی ندارد و فرد ممکن است قرمزی چشم خود را در آینه ببیند یا شخص دیگری به وی بگوید که چشمش قرمز شده است. خونریزی زیر ملتحمه  به ندرت ممکن است با درد مختصری همراه باشد. ملتحمه نمی تواند با سرعت خون خارج شده را جذب کند؛ در نتیجه خون در بافت زیر ملتحمه گیر می افتد.

معمولا خونریزی زیر ملتحمه بدون هیچگونه سابقه ضربه ای به چشم اتفاق می افتد. حتی عطسه و سرفه محکم ممکن است باعث پاره شدن رگهای ظریف و خونریزی شود. معمولا نیازی به درمان ندارد. قرمزی چشمتان ممکن است شما را نگران کند؛ اما خونریزی زیر ملتحمه غالباً بی خطر است و ظرف دو هفته یا بیشتر خود به خود و تدریجا جذب می شود.

 

قرمزی چشم ناشی از کنژنکتیویت یا عفونت سطح چشم

یکی از شایعترین و البته مسری ترین عفونت های چشم بخصوص در اطفال است. کنژنکتیویت به معنای عفونت ملتحمه است.  ملتحمه لایه ای ظریف وشفاف است که سطح صلبیه و سطح داخلی پلکها را فرش می کند. زمانیکه ملتحمه عفونی میشود، عروق خونی آن ملتهب و متورم شده و ظاهری صورتی یا قرمز به چشم می دهند.

کنژنکتیویت انواع مختلفی داردو برای درمان آن باید به چشم پزشک مراجعه کنید. معمولاً عفونت‌های چشم (کونژونکتیویت‌ها) علاوه بر قرمزی چشم علایم دیگری مانند ترشحات چرکی، چسبندگی پلک‌ها، اشک‌ریزش و سوزش چشم‌ها دارند. در بعضی موارد به خصوص در عفونت‌های ویروسی چشم (کونژونکتیویت‌های ویروسی) ممکن است تب، گلودرد و علایم سرماخوردگی نیز همراه این نشانه‌ها باشد.

درمان التهاب عفونی ملتحمه به علت آن بستگی دارد. التهاب ملتحمه ویروسی توسط ویروس ایجاد شده است و معمولا پس از یک هفته به خودی خود برطرف می‌شود.  پزشک توصیه می‌کند که با شستشوی چشم‌ها با آب ولرم و پاک کردن ترشحات، چشم ها را تمیز نگه دارید. استفاده از یک کیف آب گرم کمی شما را تسکین می‌دهد. یک پارچه تمیز را در آب گرم فرو برده و آن را روی چشمتان بگذارید.

اگر بیماری در اثر باکتری ایجاد شده باشد، پزشک پماد یا قطره آنتی بیوتیک تجویز می‌کند. قبل و بعد از دست زدن به چشمتان، دستتان را بشویید. هیچوقت داروها را با کسی به صورت شریکی استفاده نکنید و قطره‌ها یا پمادهای تاریخ گذشته را مصرف نکنید. داروهای تاریخ گذشته، استریل نیستند و ممکن است عفونت را تشدید کنند.

حتی اگر علائم بیماری برطرف شدند، حتما دوره درمان با آنتی بیوتیک را کامل کنید. در غیر این صورت، ممکن است عفونت برگردد.

ممکن است از سایر انواع قطره های چشمی جهت درمان استفاده شود که شامل آنتی هیستامین ها، ضد اختقانها، کورتونها و قطره های ضدالتهابی می باشند.

لازم به یادآوری است که نباید انتظار داشت که با شروع درمان با قطره یا پماد آنتی‌بیوتیک بلافاصله عفونت بهبود یابد و معمولاً این بیماری باید سیر خود را طی کرده و به تدریج بهبود ‌یابد. در بعضی موارد مانند عفونت‌های چشمی کودکان زیر ۵ سال با بعضی باکتری‌ها مثل هموفیلوس یا میکروب سوزاک علاوه بر درمان موضعی باید درمان با آنتی بیوتیک خوراکی یا تزریقی نیز انجام شود.

 

قرمزی چشم در حساسیت و آلرژی های چشم 

در حالت   معمول، سیستم ایمنی بدن با تولید و آزاد کردن واسطه های شیمیایی، به مبارزه با مواد خارجی مانند ویروس ها و باکتری کمک می کند. با این حال، در افراد مبتلا به آلرژی چشم، سیستم ایمنی بدن به اشتباه آلرژن بی ضرر را به عنوان یک مزاحم خطرناک شناسایی کرده و شروع به مبارزه با آن می کند. در همین بین ماده ای به نام هیستامین درون چشمی که با یک ماده آلرژی زا در تماس است آزاد می شود. هیستامین علائم بسیار ناراحت کننده ای مانند خارش و آبریزش ایجاد می کند. همچنین می تواند باعث آبریزش بینی، عطسه و سرفه شود.در آلرژی و حساسیت‌های چشمی علاوه بر قرمزی چشم معمولاً خارش و گاهی اشک‌ریزش نیز وجود دارد ولی خارش علامت بارز است.

درمان حساسیت‌های معمول چشمی شامل استفاده از قطره‌های موضعی مثل قطره نفازولین، کتوتیفن، اولانتین، فلوکورت و کرومولین و استفاده از کمپرس سرد می‌باشد. خنک کردن چشم‌ها و کمپرس سرد به صورت قابل توجهی علایم را تسکین می‌دهد.

 

قرمزی چشم در التهاب‌های سطحی کره چشم

در التهاب‌های سطحی کره چشم مثل اسکلریت و اپی‌اسکلریت معمولاً قرمزی همراه با حساسیت ودرد در لمس کره چشم وجود دارد. ممکن است این بیماریها توام با بیماریهای روماتیسمی عمومی باشند. در موارد خفیف با قطره‌های کورتون‌دار موضعی درمان  می شوند.  در موارد شدیدتر نیاز به درمان‌های خوراکی است.

 

قرمزی چشم ناشی از یووئیت یا التهاب‌های داخل کره چشم

چشم از سه لایه تشکیل شده است. لایه خارجی شامل صلبیه و قرنیه است. لایه میانی کره چشم یووه نامیده می شود که شامل عنبيه ، جسم مژگاني و كروئيد (مشيميه) است. لایه داخلی شبکیه است. التهاب لایه میانی چشم را یووئیت می نامیمالتهاب‌های داخلی چشم یا یووئیت باعث ایجاد قرمزی ودرد چشم همراه با ترس از نور می‌شوند. در بعضی موارد کاهش دید نیز وجود دارد. این التهاب‌ها (یووئیت‌ها) معمولاً به صورت عودکننده می‌باشند و در بعضی از موارد همراه با یک بیماری التهابی بدن مانند بیماری‌های روماتیسمی و خودایمنی هستند. به همین خاطر بیمار باید علایم دیگر مثل سابقه درد مفاصل، کمردرد یا آفت دهانی را به پزشک بگوید.

درمان چشم فقط به صورت علامتی است. درمان معمولاً با قطره‌های کورتون‌دار موضعی و قطره‌های گشادکننده مردمک است و در بعضی موارد نیاز به درمان‌های دیگر مثل داروهای خوراکی و تزریقات اطراف چشم نیز پیدا می‌شود. در این جا ضمن درمان مشکل چشمی باید بررسی سایر اعضای بدن از نظر بیماری زمینه‌ای اصلی نیز انجام شود؛ چرا که درمان اصلی درمان بیماری زمینه‌ای است.

بيماران توکسوپلاسموز چشمى با سابقهٔ مشاهدهٔ ذرات شناور و تارى ديد به پزشک مراجعه مى‌کنند. در موارد شديد ممکن است درد و فوتوفوبى (اذیت نور) نيز وجود داشته باشد ضايعات چشمى به‌صورت رتينوکوروئيديت (التهاب شبکیه و مشیمیه) موضعى به رنگ سفيد هستند. اغلب ضايعات فعال در مجاورت اسکارهاى (جوشگاه های) بهبود يافتهٔ شبکيه، ديده مى‌شوند ادم سيستوئيد ماکولا (ورم لکه زرد شبکیه) ممکن است رخ دهد. در عفونت‌هاى شدى ايريد و سيکليت (التهاب عنبیه و جسم مژگانی) رخ مى‌دهد و ممکن است فشار داخل چشم افزايش يابد

ضايعات کوچک در حاشيهٔ شبکيه که با التهاب شديد زجاجیه همراه نباشد، نیاز به درمان ندارد. عفونت‌هاى شديد يا خلفى را بايد به مدت ۴ تا ۶ هفته پيريمتامين و ترى‌سولفاپيريميدين (به‌همراه فولينيک اسيد) جهت جلوگيرى از تضعيف مغز استخوان درمان نمود. حين درمان هر هفته بايد شمارش کامل خون انجام شود. روش ديگر درمان مصرف کليندامايسين به‌همراه ترى‌سولفاپيريميدين است. اخیرا درمان با کوتریموکسازول توصیه می شود. نئوواسکولاريزاسيون ساب رتينال را مى‌توان با فوتوکوآگولاسيون ليزرى درمان نمود.  لکه های سیاه به علت کدورت های داخل زجاجیه  است . كدورت ناحيه زجاجيه چشم اگر شديد باشد، با عمل جراحي كه اصطلاحا به آن ويتركتومي مي گويند، قابل درمان است. در هر بار که بیماری درمان می شود، چون عامل بیماری نابود نمی شود بلکه فقط مهار می شود، ممکن است مجددا عود کند .

 

قرمزی چشم به دنبال جوشکاری (UV Keratitis)

این حالت معمولاً چند ساعت پس از جوشکاری بدون داشتن عینک محافظ یا پس از کار در محیط‌های پر از اشعه ماورای بنفش یا اسکی بدون عینک در محیط‌های برفی که بازتاب زیادی از اشعه ماورای بنفش دارد ایجاد می‌گردد. علایم به صورت سوزش، قرمزی، درد و آب ریزش شدید چشم‌ها و ترس از نور می‌باشد. آسیب سلول‌های سطحی قرنیه در اثر اشعه ماورای بنفش علت ایجاد عارضه است.

درمان شامل پانسمان چشم پس از ریختن قطره آنتی‌بیوتیک و گشادکننده مردمک است. پانسمان معمولاً باید حدود ۲۴ ساعت باقی بماند تا سلول‌های آسیب‌دیده مجدداً ترمیم شوند و علایم بهبود یابند. استفاده از قطره‌های بی‌حس کننده به صورت مداوم و یا بعضی درمان‌های متداول بین افراد غیر متخصص مثل گذاشتن سیب‌زمینی بی‌فایده و حتی خطرناک است.

قرمزی چشم ناشی از بالا رفتن فشار داخل چشمی به صورت ناگهانی (گلوکوم حاد زاویه بسته)

در این حالت به خاطر بسته شدن راه خروجی مایع زلالیه در چشم و تجمع آن، فشار چشم ناگهان بالا می‌رود و باعث ایجاد درد و قرمزی چشم همراه با تاری دید، سردرد، تهوع ، استفراغ و دیدن هاله اطراف نورها و دید رنگین کمانی می‌شود. به دنبال گشاد شدن نسبی مردمکدر حوالی غروب این حالت در خانم‌های میان سال شایعتر است. 

در این بیماری باید با استفاده از داروهای موضعی و خوراکی و تزریقی فشار چشم پایین آورده شده و سپس برای جلوگیری از ایجاد حمله مجدد برای بیمار لیزردرمانی برای هر دو چشم (YAG Laser PI) انجام شود.

 

قرمزی چشم ناشی از خشکی چشم

هر عاملی که عملکرد تولید اشک را نامطلوب کند، موجب خشکی آن می‌شود. در بسیاری از موارد لایه اشک ‌هیپراسمولار می‌شود که دلیل آن، کاهش ترشح مایع یا تبخیر زیاد اشک است.‌ هیپراسمولاریتی اشک به التهاب در سطح چشم و بی‌ثباتی روند تولید اشک منتهی می‌شود.

خشکي چشم در زنان بخصوص پس از يائسگي شايع تر است. با کمال تعجب در بعضي افراد مبتلا به خشکي چشم، اشکريزش وجود دارد. دليل آن اين است که در اين افراد چشم موسين و چربي کمتري ترشح مي کند. در نتيجه اشک قادر نخواهد بود که مدت زيادي در چشم باقي بماند تا چشم را مرطوب نگهدارد.
معمولا علامت اصلي خشکي چشم احساس خراش يا شن ريزه در چشم شبيه افتادن جسم خارجي در چشم است. سايرعلائم مي تواند بصورت سوزن سوزن شدن يا سوزش چشم، اشکريزش شديد که بدنبال خشکي شديد چشم اتفاق مي افتد، و درد و قرمزی چشم باشد.  گاهي اوقات افراد مبتلا به خشکي چشم احساس سنگيني پلک، يا تاري، تغيير و کاهش بينائي دارند اما از بين رفتن بينائي شايع نيست. خشکی چشم اغلب در اواخر روز بدتر می‌شود.  با تشدید خشکی چشم، کیفیت زندگی فرد مبتلا به خشکی چشم تحت تاثیر قرار می‌گیرد.


قرمزی چشم ها متعاقب اختلالات پلک ها

بیماریهای پلکی مثل بلفاریت (عفونت و التهاب لبه‌های پلک) می‌تواند باعث سوزش، قرمزی چشم و احساس جسم خارجی شود. اين بيماري پوست لبه پلکها ( علي الخصوص جاييکه مژه ها بيرون مي آيند) را درگير مي کند.معمولا زماني که غدد چربي کوچکي که در لبه پلکها قرار دارند؛ عملکرد طبيعي نداشته باشند، بلفاريت ايجاد مي شود. زماني که اين غدد چربي خوب کار نکنند، ممکن است رشد باکتري ها زياد شده و باعث التهاب، تحريک و خارش پلکها شود. بلفايت در اغلب موارد مزمن بوده و درمان آن مشکل است.

درمان شامل رعايت کامل بهداشت پلک – نظافت منظم ناحيه پلک – براي کنترل علائم و نشانه ها و جلوگيري از عوارض است. اگر مشکلتان برطرف نشد به پزشک مراجعه کنيد. پزشک ممکن است پماد آنتي بيوتيک تجويز کند. در موارد شديد، ممکن است قطره هاي آنتي بيوتيک يا استيروئيد (کورتون) تجويز شود. اگر بلفاريت ناشي از يک عامل زمينه اي نظير شوره يا آکنه روزاسه باشد، درمان بيماري زمينه اي مي تواند باعث بهبود علائم بلفاريت شود.

در بعضی موارد قرمزی چشم به خاطر مشکلات در محل رویش مژه‌ها به صورت مژه‌های نابجا یا به داخل برجسته شدن مژه‌ها (تریکیاز) و یا به داخل برگشتن لبه پلک (آنتروپیون) است. گاهی هم به خاطر بیماری قبلی مثل تراخم و … نامنظمی در لبه پلک وجود دارد که باعث ایجاد مشکل می‌شود.

در این موارد در صورتی که علایم با درمان‌هایی مثل اشک مصنوعی و پمادهای نرم‌کننده بهبود نیابد، معمولاً نیاز به جراحی برای اصلاح وضعیت غیرطبیعی پیدا می‌شود.

بیماری ها و اختلالات سطحی چشم مسبب  قرمزی چشم

بعضی مشکلات مربوط به سطح کره چشم مثل نامنظمی سطح قرنیه، ناخنک، پینگکولا، شلی ملتحمه و … می‌توانند باعث قرمزی و ناراحتی چشم ها شوند که  بسته به مورد با قطره و پمادهای موضعی نرم‌کننده و قطره های اشک مصنوعی و کورتون‌ و در موارد شدیدتر جراحی درمان می‌شوند.

 

قرمزی چشم ثانوی به مصرف دارو

داروهای مختلفی مثل داروهای هورمونی یا اعصاب و روان باعث قرمزی چشم و متسع شدن عروق سطحی چشم می شوند که معمولاً با قطع مصرف دارو این علایم بهبود می‌یابند. مصرف بعضی غذاها نیز می‌توانند باعث قرمزی چشم شوند؛ نظیر موادی مثلا قهوه که کافئین زیاد دارند. مصرف طولانی مدت بعضی از قطره های چشمی مثل داروهای کاهنده فشار چشم و حساسیت به قطره های چشمی می توانند قرمزی چشم بدهند. بعضی وقت‌ها برای کم شدن قرمزی می‌توان به صورت موقت از قطره نفازولین استفاده کرد. باید خاطرنشان کرد که مصرف طولانی مدت قطره نفازولین باعث تشدید علایم قرمزی به دنبال قطع مصرف می‌شود و باید از مصرف مداوم آن اجتناب کرد.   

قرمزی چشم ناشی از مصرف داروهای اعتیاد آور

قرمزی چشم ها علامتی شایع در مصرف کنندگان داروها و مواد مخدری نظیر الکل، کوکوئین و ماریجواناست که علت آن گشادی عروق چشم است. سایر داروهای مخدر می توانند باعث اشک زدن، سنگینی پلک ها، تقییر اندازه مردمک شوند. تنگی شدید مردمک ها می تواند علامتی از مصرف نارکوتیک ها مثل تریاک و مشتقات آن و همچنین بنزودیازپین ها باشد. مصرف هروئین باعث قرمزی چشم ها، عدم پاسخ مردمک ها به نور و تنگی شدید مردمک ها می شود.

 

قرمزی چشم در بیماری های عروقی ناحیه سر و گردن
در بعضی بیماری‌های عروقی ناحیه سر و صورت و گردن مثل ارتباط نابجای سرخرگ با سیاهرگ (فیستول کاروتید به کاورنو) یا بیماری Sturge-Weber به خاطر ارتباطات نابه‌جای عروقی و برگشت خون به داخل سیاه رگ‌ها و تجمع خون در بافت‌ها و قرمزی چشم داریم که این قرمزی بدون احساس درد یا جسم خارجی و یا سایر علایم می‌باشد. درمان در این موارد درمان بیماری زمینه‌ای با جراحی و یا سایر اقدامات است و درمان قرمزی چشم به تنهایی لازم نیست.