دکتر علیرضا نادری
  سلام، به حساب کاربری خود وارد شوید و یا ثبت نام کنید
 

 

قطره های چشمی

 

 

 

بیشتر داروهایی که در چشم پزشکی کاربرد دارند، به شکل قطره تهیه شده اند. به این ترتیب دارو مستقیما به محل اثرش وارد می شود و عوارض ناشی از رسیدن آن به سایر قسمت های بدن به حداقل می رسد، ولی برای رسیدن به این هدف باید دارو را درست استفاده کرد. از آنجا که دستگاه جمع آوری اشک چشم، قطره مصرفی را به درون بینی هدایت می کند، در صورت کاربرد نادرست دارو و ورود آن به بینی، دارو از راه مخاط بینی، جذب خون می شود و به سراسر بدن می رود و ممکن است عوارض دارو در سایر قسمتهای بدن ظاهر شود.

 استفاده درست از قطره های چشمی، باعث جذب بیشتر و اثر درمانی مؤثر دارو می شود و از طول دوره درمان می کاهد.

برخی از بیماران، راهکار درست چکاندن قطره در چشم را به خوبی نمی دانند. مثلاً در صورتی که بلافاصله پس از ریختن قطره، چشم ها را محکم ببندیم، بخشی از دارو به بیرون چشم پرتاب شده و ممکن است به سبب کاهش جذب، اثر درمانی ضروری از قطره تجویزشده، به دست نیاید و یا اگر قطره مستقیما روی قرنیه ریخته شود، موجب تحریک شدید و ناراحتی چشم می گردد و این اثر به ویژه در کودکان، پی گیری معالجه را دشوار می سازد.

هنگامی که قطره را از داروخانه تحویل می گیرید به زمان انقضای قطره توجه کنید تا وسط درمان و قبل از تمام شدن تاریخ انقضا به پایان نرسد. در صورت انقضا، قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید.

قطره های مختلف را نباید هم زمان استفاده کنید. اگر همزمان از قطره های متفاوتی استفاده می کنید، بین آن ها فاصله بگذارید. بین قطره تجویز شده حداقل فاصله ده دقیقه را حفظ کنید. استفاده با فاصله زمانی کوتاه باعث می شود قبل از آنکه قطره اول اثر درمانی خود را بگذارد و جذب شود، توسط قطره بعدی از چشم شستشو شده و خارج شود. ریختن بیشتر از یک قطره، فایده ای ندارد زیرا چشم تنها گنجایش یک قطره را دارد و قطره اضافه به بیرون تخلیه می شود.

قطره ها را طبق دستور پزشک معالج و با فاصله زمانی توصیه شده استفاده کنید.  همیشه حتی در روز معاینه از قطره استفاده کنید مگر این که پزشک منع کرده باشد. زیرا که هدف از معاینه،  این است که بدانیم آیا نتیجه استفاده از قطره چیست. بهتر است برای چکاندن قطره از یکی از بستگان بیمار کمک گرفت و از وی خواست که این کار مهم را انجام دهد.

لنزهای تماسی می تواند در جذب قطره تداخل ایجاد کند؛ از طرفی ممکن است دارو روی لنز رسوب کرده و به آن آسیب برساند.  بنابراین بهتر است ابتدا، لنز را از چشم خارج کنید.

 هرگز بدون نسخه پزشک از داروهای چشمی استفاده نکنید. پس از باز شدن درب قطره ها و پمادهای استریل چشمی ، حداکثر مدت زمان مناسب برای مصرف آنها یک ماه است.  قبل از ریختن قطره، دوباره آن را کنترل کنید، زیرا که بدترین کار، اشتباه کردن قطره چشم با قطره گوشی یا سایر بطری های مشابه است.

 

نحوه صحیح چکاندن قطره های چشمی

1- ابتدا دستهای خود را با آب گرم و صابون خوب شسته  و خشک کنید.

.

2- در حالی که بیمار نشسته است، سرِ وی را به آرامی به عقب ببرید تا صورت او تقریبا در راستای افقی قرار گیرد. آنگاه سرِ بیمار را خیلی کم به سمت چشمی که قرار است قطره داخلش ریخته شود، خم کنید تا قطره بعد از چکاندن، به طرف گوشه خارجی چشم متمایل شود.

3ـ پلک پایین را با انگشت نشانه دست چپ، به سوی پایین بکشید. خواهید دید که بین پلک و کره چشم، فضایی شبیه ناودان یا کیسه تشکیل می شود.

4ـ با دست راست، قطره چشمی را در فاصله تقریبی 2 سانتی متر از چشم نگاه داشته و آن را به آرامی بفشارید. قطره را درون پلک پایینی بریزید و مراقب باشید که نوک پماد یا قطره با چشمتان تماس پیدا نکند.

.

5ـ بعد از ریختن قطره، از بیمار بخواهید تا مستقیم به جلو نگاه کند. سپس پلک پایین وی را رها سازید و از او بخواهید پلک های خویش را آهسته ببندد و با پارچه ای تمیز، مایعات بیرون ریخته از چشم را پاک کنید.

6ـ تنها یک قطره از دارو را داخل این حفره قرار دهید. دارو را مستقیما روی سیاهی چشم نریزید چون باعث ایجاد سوزش خواهد شد. سعی کنید نوک قطره چکان با پلک ها و مژه ها تماس پیدا نکند.


7ـ از بیمار بخواهید تا چشمش را سه دقیقه ببندد و پلک نزند. پلک زدن، دارو را به درون دستگاه جمع کننده اشک، می فرستد.  طی این مدت بیمار باید با انگشت خود به آرامی روی گوشه داخلی چشم (بین گوشه داخلی و دیواره بینی) فشار وارد کند.


8ـ اگر قرار است از چند نوع قطره استفاده شود، بین آنها حدود ده دقیقه فاصله بگذارید.

9- - اگر طبق دستور پزشک می بایست از قطره و پماد با هم استفاده کنید، ابتدا قطره را بچکانید و پس از مدتی از پماد استفاده کنید

10- در پایان کار مجددا دستها را با آب و صابون شستشو داده و تمیز کنید تا داروی آغشته به دستتان شستشو شود.

کلیپ  "نحوه درست مصرف قطره های چشمی" (برای دیدن فیلم در اندازه مناسب بر روی فیلم کلیک دوبله کنید یا در پایین و سمت راست فیلم کلیک کنید )

   

طرز صحیح ریختن قطره های چشمی

مطالب مرتبط

در باره دکتر نادری

عناوین سایت

ساختمان چشم

بیماری های چشم 

جراحی های چشم 

جراحی اصلاح عیوب انکساری

آب مرواریدیا کاتاراکت

قوز قرنیه 

پرسش و پاسخ های چشم پزشکی

کلیپ ها و فیلم های چشم پزشکی 

 بیمه های طرف قرارداد

دانستنی های چشم 

 معاینه چشم   

اهمیت معاینه چشم 

تست بینایی  

عیوب انکساری

معاینه چشم اطفال 

میانسالی و چشم  

کهولت و چشم  

کور رنگی 

کم بینایی 

شب کوری  

قطره های چشمی 

بهداشت پلک

تاریخچه عینک    

اصول اصلاح بینایی       

طرز خواندن نسخه عینک    

عینک طبی مناسب  

مختصات فریم عینک

انواع فریم عینک 

انتخاب فریم عینک   

اندازه ها در فریم عینک 

عدسی های عینک   

عینک چند کانونی

عینک تدریجی 

عینک فوتوکرومیک

عینک رانندگی

عینک کامپیوتر  

پوشش های عدسی عینک  

انتخاب عینک کودکان 

نور خورشید و چشم

حفاظت چشم در آفتاب

عینک آفتابی مناسب

عینک آفتابی کودکان 

لنز های تماسی

ارتوکراتولوژی

 روز جهانی بینایی 

گواهینامه رانندگی

کامپیوتر و چشم 

چهارشنبه سوری و چشم 

  باورهای نادرست و چشم 

 سربازی و چشم  

سردرد و چشم  

سیگار و چشم  

الکل و چشم

راکوتان و چشم

حاملگی و چشم 

تغذیه و چشم

ورزش و چشم

ادبیات و چشم

چشم پزشکی در ایران 

دکتر خدادوست 

دکتر غلامعلی پیمان