لیزیک چیست؟

جراحی لیزیک چشم چیست؟

لیزیک مخفف عبارت (Laser Assisted in Situ Keratomileusis LASIK) است. لیزیک یک عمل جراحی رایج است که می‌تواند بینایی را در افرادی که  میوپی  (نزدیک بینی)، هایپروپی  (دوربینی )، آستیگماتیسم (بینایی کج و معوج) دارند، اصلاح کند.
لیزیک یکی از انواع جراحی‌های اصلاح بینایی است که با تغییر شکل قرنیه، یعنی قسمت جلویی و شفاف چشم، اثر خود را اعمال می‌کند تا نور روی شبکیه در قسمت پشت چشم شما متمرکز شود.

چرا لیزیک انجام می شود؟

وقتی نور آنطور که باید روی شبکیه چشم شما متمرکز نمی شود، دید شما تار می شود. پزشکان به این حالت عیب انکساری می گویند. انواع اساسی عیوب انکساری عبارتند از:

    میوپی  (نزدیک بینی). وقتی چیزهایی که به شما نزدیک هستند را به وضوح می بینید، اما چیزهای دورتر مبهم هستند.
    هایپروپی (دوربینی ).  شما چیزهای دور را واضح تر می بینید، اما چیزهای نزدیک تر مبهم هستند.
   آستیگماتیسم (بینایی کج و معوج).  این عیب انکساری می تواند چیزها را در همه فواصل تار کند.

لیزیک برای اصلاح عیوب انکساری چشم انجام می شود. در مورد اینکه آیا لیزیک برای شما مناسب است یا خیر، می توانید با پزشک خود مشورت کنید.

در چه شرایطی نباید جراحی لیزیک را انجام دهید؟

    اگر کمتر از 18 سال دارید
    اگر در زمان بارداری یا شیردهی هستید
    داروهای خاصی مصرف می کنید
    تغییرات اخیر زیادی در نسخه عینکتان داشته باشید
    قرنیه نازک یا ناهمواری قرنیه مثل قوز قرنیه داشته باشید
    بیماری های چشمی مانند گلوکوم یا  خشکی چشم شدیدی داشته باشید
    مشکلات سلامتی دیگری مانند دیابت، لوپوس یا آرتریت روماتوئید داشته باشید

چگونه باید برای جراحی لیزیک چشم آماده شوم؟

قبل از عمل لیزیک، شما توسط دکتر نادری، معاینه و مشاوره می شوید و در مورد آنچه که در طول و بعد از عمل باید انتظار داشته باشید صحبت خواهید کرد. در مورد سابقه پزشکی از شما پرسیده می شود و یک معاینه کامل چشم انجام می دهند. این بررسی ها ممکن است شامل آزمایش هایی برای اندازه گیری ضخامت قرنیه، عیوب انکساری و فشار چشم شما باشد. برای بررسی سلامت قرنیه و مناسب بودن شرایط قرنیه برای عمل، عکس های رنگی توپوگرافی از قرنیه  گرفته می شود. با چکاندن قطره های باز کننده مردمک، مردمک های شما گشاد می شود تا بتوان به طور دقیق عصب بینایی و شبکیه معاینه شود. سپس فیلم آموزشی مناسب برای شما گذاشته می شود. دکتر نادری و پرسنل مرکز به هر سوالی که ممکن است داشته باشید پاسخ خواهند داد. سپس، می توانید زمان مناسب برای جراحی را هماهنگی کنید.
اگر از لنزهای تماسی سخت و سخت نافذ اکسیژن استفاده می کنید، حداقل 3 هفته قبل از ارزیابی از آنها استفاده نکنید. حداقل 3 روز قبل از ارزیابی از انواع دیگر لنزهای تماسی استفاده نکنید. حتما عینک خود را همراه داشته باشید تا جراح نسخه عینک قبلی شما را بررسی کند و مقایسه کند که آیا شماره چشم شما ثابت شده یا خیر؟
عصر روز قبل از عمل برای هماهنگی و تنظیم زمان دقیق تر عمل با شما تماس گرفته خواهد شد. در روز جراحی، قبل از رفتن به بیمارستان یک وعده غذایی سبک بخورید و تمام داروهای تجویز شده خود را مصرف کنید. از آرایش چشم خود داری کنید و از لوازم حجیم در موهای خود استفاده نکنید که ممکن است در موقعیت سر شما موقع عمل اختلال ایجاد کند. 

عمل ليزيک چشم چگونه انجام می شود؟

قبل از شروع عمل قطره بي حسي در چشم چکانده مي شود. در طي عمل و بعد از عمل ليزيک درد نخواهيد داشت. پلك ها و اطراف چشم ها با محلول بتادين ضد عفوني مي شود. سپس در اطاق ليزر روي تخت به پشت دراز مي كشيد و مجددا قطره بي حسي در چشمتان ريخته مي شود. توسط  وسيله مخصوصي پلك ها از هم باز نگه داشته مي شود و ميکروسکوپ اتاق عمل روبروي صورت شما قرار مي گيرد. در داخل ميکروسکوپ نور قرمز رنگ یا سبز رنگ کوچکي وجود دارد که ابتدا ثابت است و در حين انجام ليزر چشمک زن مي شود. براي افزايش دقت اصلاح بايد مرتبا (بخصوص زماني که صداي جرجر ناشي از ليزر را مي شنويد) به اين نور خيره شويد.

فیلم اماده سازی برای انجام جراحی عیوب انکسار Refractive Surgery Video

 

ليزيك در سه مرحله به صورت زير انجام مي شود:

  1-  جراح  لیزیک رينگ مخصوصي را روي چشم شما مي گذارد تا چشمتان را ثابت نگه دارد. چون رينگ با ساکشن و مکش چشم را داخل خود نگه مي دارد، فشار چشم بالا مي رود و چند لحظه احساس تاري و فشار مي کنيد. کاملا شل و آرام بخوابيد و نگران نشده و به هيچ وجه زور نزنيد. در ابتدا از یک ابزار مکانیکی جراحی به نام میکروکراتوم یا لیزر فمتوسکند (در روش فمتولیزیک)برای ایجاد یک فلپ (لايه یا flap) دایره ای و نازک از قسمت سطحي قرنيه به قطر تقريبي 9 ميلي متر و ضخامت در حدود 160 ميكرون (هر ميکرون برابر با يک هزارم ميليمتر است) استفاده می شود. سپس جراح این فلپ لولایی را به عقب برمی گرداند تا به قرنیه زیرین (به نام استروما) دسترسی پیدا کند.
    2- سپس با ليزر اكرايمر؛ قسمت مركزي بستر قرنيه تراش و تغییر شکل داده مي شود که ميزان تراش؛ بسته به ميزان و نوع عیب انکساری چشم (شماره چشم) از يک فرد به فرد ديگر تفاوت خواهد داشت.  این لیزر بسیار تخصصی با استفاده از یک پرتو نور ماوراء بنفش خنک ، مقادیر میکروسکوپی بافتی را از قرنیه می تراشد تا شکل آن را تغییر دهد.  بنابراین برای بهبود بینایی نور را با دقت بیشتری روی شبکیه متمرکز می کند.
3-  در انتها لايه يا flap بجاي اوليه خود برگردانده مي شودو زیر آن با سرم شساشو داده شده واين لايه بدون نياز به بخيه در جاي خود فيکس مي گردد.

جراحی لیزیک چشم LASIK eye surgery

فیلم عمل جراحی لیزیک LASIK Surgery Video

بعد از عمل لیزیک چشم چه انتظاری باید داشته باشم؟

بعد از عمل لیزیک همه افراد دچار خشکی چشم می شوند؛ گرچه بعضی از افراد احساس خشکی چشم ندارند. این خشکی چشم معمولا گذراست و با گذشت زمان و طی چند هفته به علت بازسازی اعصاب قرنیه تدریجاً از بین می رود. چشم  پزشک به شما قطره های چشمی برای جلوگیری از عفونت و التهاب و همچنین قطره هایی برای مرطوب نگه داشتن چشم ها به شما می دهد. ممکن است هنگام استفاده از آنها احساس سوزش مختصر و جزئی یا تاری دید داشته باشید. از هیچ قطره چشمی بدون مشورت با پزشک خود استفاده نکنید.
چشمان شما احتمالا خیلی سریع بهبود می یابند. اکثر بیماران در عرض چند روز متوجه بینایی بهتری می شوند. در صورت داشتن هر گونه مشکل یا عوارض جانبی غیرعادی با پزشک خود تماس بگیرید.
تا 2 هفته بعد از جراحی شنا نکنید و از وان آب گرم استفاده نکنید. ممکن است  لازم باشد هنگام خواب برای چند روز یک محافظ پلاستیکی برای محافظت از چشمان خود روی چشمتان بگذارید.
پزشک به شما خواهد گفت که چه زمانی برای ویزیت های بعدی مراجعه کنید. اولین ویزیت معمولا یک روز یا بیشتر پس از عمل خواهد بود.
بعد از لیزیک بینایی شما همچنان می تواند تغییر کند. با افزایش سن ممکن است مجبور شوید از عینک مطالعه استفاده کنید.

مزایای جراحی لیزیک چشم چیست؟

مزایای لیزیک عبارتند از:

      این عمل بیش از 25 سال است که با موفقیت انجام می شود. حدود 96 درصد از بیماران پس از انجام لیزیک از عینک بی نیاز می شوند. اصلاح مجدد شماره باقیمانده می تواند این عدد را حتی بیشتر افزایش دهد.
      اگر درد و ناراحتی وجود داشته باشد، بسیار اندک است.
     نیاز به پانسمان یا بخیه ندارد.
     دوره بهبودی سریع و کوتاه است.
     طیف وسیعی از عیوب انکساری را می توان اصلاح کرد.
     اگر بینایی شما با افزایش سن تغییر کند، پزشک می تواند عمل مجدد انجام دهد.
     احتمالاً بعد از لیزیک نیازی به استفاده از عینک و یا لنز تماسی نخواهید داشت.

خطرات و معایب جراحی لیزیک چشم چیست؟

مانند هر جراحی دیگری، لیزیک خطراتی را به همراه دارد، از جمله:

     لیزیک یک عمل جراحی پیشرفته است، اما در موارد نادری ممکن است مشکلاتی پیش بیاید که بینایی شما را برای همیشه تحت تاثیر قرار دهد. به این دلیل باید جراحی را انتخاب کنید که تجربه کافی در زمینه جراحی های لیزری چشم داشته باشد.
     به ندرت، ممکن است پس از لیزیک، "بهترین" دید قابل اصلاح قبل از عمل خود را از دست بدهید، یعنی بالاترین درجه دیدی که هنگام استفاده از عینک و یا لنز تماسی داشتید.
     بیشتر بیمه ها لیزیک را پوشش نمی دهند.
    ناراحتی موقتی و اختلالات بینایی
   خشکی چشم ها که معمولا گذراست
   نور خیره کننده، هاله بینی و دوبینی در شب
   اصلاح کمتر از میزان مورد نظر
  اصلاح بیش از میزان مورد نظر
  مشکلات ناشی از فلپ
   کاهش بینایی یا تغییر بینایی. در موارد نادری ممکن است به علت عواض عمل بینایی کاهش یابد. بعضی افراد ممکن است به وضوح یا دقت قبل از عمل نبینند.
   عفونت و التهاب. مثل سایر اعمال جراحی، احتمال بروز عفونت و التهاب وجود دارد که با  درمان دارویی قابل درمان است.

نتايج عمل ليزيک چشم

پس از عمل ليزيک، تقريبا در همه افراد بينائي بهتر مي شود. نتایج جراحی لیزیک با پیشرفت هایی که در تکنولوژی و مهارت جراحان صورت گرفته است بطور فزاینده ای بهتر شده است. عمل لیزیک در مجموع از دقت بسیار بالایی بر خوردار می باشد و اکثر افرادی که تحت عمل قرار گرفته اند از نتایج آن راضی می باشند.

بهرحال در ليزيک هميشه ديد به 20/20 و يا حتي 20/40  نمي رسد. اکثر افراد بعد از عمل بدون عينک و لنز تماسی، بينائي خوبي خواهند داشت، اما کساني که عيوب انکسار ي بالا دارند(نزديک بيني بيش از 7 ديوپتر و آستيگماتيسم بيش از 3 تا 4ديوپتر) بايد توقع واقعی از این عمل داشته باشند.  
تکنولوژی نقش مهمی در نتایج عمل لیزیک و سایر جراحی های عیوب انکساری دارد. تکنولوژی اصلاح عیوب انکساری چشم با لیزر مداوما تقییریافته و تکامل پیدا می کند. امروزه داوطلبان اصلاح عیوب انکساری برای اصلاح بینائیشان به روش های متنوعی دسترسی دارند که هر کدام مزایا  و معایب خاص خود را دارد. تکنولوژی اصلاح بینایی با لیزر یکی از بهترین روش های خلاص شدن از دست عینک است.  

از طرفی تجربه جراح نیز پا به پای پیشرفت تکنولوژی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. گاها در تبلیغاتی برای جلب مشتری برای ارزان تر شدن عمل، جراحانی که تکنولوژی پیشرفته ای در اختیار ندارند و از طرفی تجربه کافی برای این اعمال ندارند، اقدام به اصلاح بینایی شما می کنند که پس از بروز عوارض ناشی از تکنولوژی قدیمی و یا تجربه کم جراح، ممکن است نتوان کیفیت بینایی شما را به محدوده نرمال بازگرداند. پس در انتخاب جراح و تکنولوژی حتما دقت فرمایید. توصیه می شود که در مورد تکنولوژی دستگاهی که قرار است با آن عمل شوید بپرسید .

از پزشکتان بپرسید که آیا تصمیم دارد با استفاده از روش لیزیک اختصاصی Wavefront Technology حتی الامکان از عوارض ناخواسته ای مثل خیرگی در مقابل اشیا نورانی، یا دیدن هاله در اطراف نور بکاهد یا خیر؟ با اینحال انتخاب این موضوع معمولا نکته ای است که با صلاحدید پزشک شما صورت میگیرد. بعد از بررسی تمامی این موارد است که که می توانید به اطمینانی نسبی از کیفیت بالای عمل خود و به نتایجی قابل قبول امیدوار شوید

عمل لیزیک بر روی قرنیه که بافتی زنده است انجام می شود؛ لذا پاسخ به درمان در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد. مثلا تراش قرنیه برای اصلاح سه دیوپتر از نزدیک بینی در یک فرد ممکن است نسبت به فرد دیگر نهایتا، میزان کمتر یابیشتری اصلاح کند. علاوه بر پاسخ بافتی؛ نوع و میزان شماره عینک نیز در نتیجه نهایی عمل لیزیک تاثیر بسزایی دارد. بعنوان مثال لیزیک در چشم های با نزدیک بینی ساده در حد یک تا چهار در مقایسه با نزدیک بین های بالاتر؛ نتایج بمراتب  بهتری دارد. همچنین نتیجه عمل لیزیک درچشم های نزدیک بین، خیلی بهتر از چشم های دور بین است. بنابراین انتظار درست و منطقی از عمل لیزیک اینست که با انجام این عمل؛ وابستگی به عینک به میزان قابل توجه ای کاهش یابد؛ در حدی که فرد قادر باشد عمده کارهای روزمره را بدون عینک انجام دهد؛ اما باید در نظر داشته باشیم که  برای انجام کارهایی که به دقت بیشتری نیاز دارند (مانند رانندگی در شب)؛ ممکن است به یک عینک شماره کمی نیاز باشد.

ليزيک عملي اختياري و داوطلبانه است که دقت بسیار بالا و نتایج مطلوب دارد و معایب و خطرات بالقوه خود را نیز داراست. در مجموع، داوطلب مناسب براي انجام اين عمل؛ فردي است با ميزان متناسب نزديک بيني، دوربيني و يا آستيگمابيسم که آگاهانه و با اطلاعات کافي و از همه مهم تر با توقعات واقعي تصميم به انجام اين عمل بگيرد.  

خطرات بالقوه پس از عمل شامل: خيرگي واذيت ناشي از نور(glare)، ديدن هاله يا پخش نور چراغ ها در شب(halos or starburst ) و عفونت قرنيه است. خوشتختانه عوارض تهديد کننده بينائي نظير عفونت فوق العاده نادر است. 

عوارض احتمالی لیزیک چشم

خطرات بالقوه پس از عمل شامل:خشکی چشم، خيرگي واذيت ناشي از نورglare))، ديدن هاله يا پخش نور چراغ ها در شب(halos or starburst  ) (که بمرور زمان و با ادامه روند ترمیم از بین میروند)، مشکلات در ارتباط با فلپ (مثل برش نامنظم آن و یا ایجاد چین و چروک) و عفونت قرنيه است. اغلب بیماران پاسخ خوبی به درمان داده و در مواردی نیز بروز مشکلاتی نه چندان جدی دور از ذهن نیست. خوشتختانه عوارض تهديد کننده بينائي نظير عفونت فوق العاده نادر و کمتر از 0.002% موارد است.

مطالعات نشان داده اند که عوارض لیزیک با افزایش تجربه جراح بطور قابل ملاحظه ای کاهش مییابد که همین موضوع اهمیت انتخاب یک جراح با تجربه را بیش از پیش نشان میدهد.

مهم است که بدانید سلامت عمومی بدن و چشم شما قطعا در بروز عوارض احتمالی موثر خواهد بود. با اینحال حتی در بهترین شرایط سلامتی نیز افراد مختلف پاسخ های مختلفی به جراحی میدهند.

جراحیهای چشم